זה שאור מלאכותי מפריע לשינה שלנו- אנחנו כבר יודעות, אך לא ידענו עדיין שהוא גם יכול לגרום לנו להשמין.. בין אם הוא בוקע ממנורת לילה, טלוויזיה שנשארת דלוקה, או מהסמארטפון שלנו, אור מלכותי מאוד מזיק לשינה ולמשקל שלנו!

אכן, מחקר אמריקאי שהתפרסם ב-10 ביוני 2019 בעיתון רפואי בשם JAMA Internal Medecine, טוען שמקור אור בחדר השינה שלנו עלול לגרום לעליה במשקל ובעיקר אצל נשים.

כדי להגיע למסקנות האלו, חוקרים מאוניברסיטת קרולין בצפון ארצות הברית ניתחו הרגלי שינה ומדדי מסת גוף של 40,000 נשים בגילאי 34 ו-74. אחרי חמש שנות תצפית, הם הצליחו לזהות ארבע קבוצות שונות של נשים: הקבוצה הראשונה ישנה בחשיכה מוחלטת בלי שום מקור אור, הקבוצה השניה ישנה בחדר בו היה מעט אור שמש, השלישית ישנה עם מנורת לילה ליד המיטה והרביעית עם טלוויזיה או סמארטפון בחדר. הם מצאו שלקבוצות הנשים שישנו עם אור דלוק היה 22% יותר סיכוי לפתח עודף משקל, 33% יותר סיכוי להיות שמנה ו-17% לעלות לפחות בחמישה קילו (משמע קילו בשנה).

לפי דר' פארק- אחד החוקרים במקור המחקר, העליה הזאת במשקל נוצרה מהאור שהשפיע על יצור המלטונין – דבר שמתרחש  כשאנחנו ישנות ליד מקור אור. במקרה זה, ההורמון לא משתחחר כמו שצריך ולכן גורם להשמנה. זה אפילו נכון גם לשינת צהריים!

התוצאות האלו באות לאשר תוצאות מחקר קודם שנעשה ב-2016 וכבר בזמנו מצא קשר בין חשיפה חזקה לאור בלילה לעלייה במדד מסת הגוף אצל אנשים מבוגרים.

אז גם כרגע המחקר התמקד בנשים, וכנראה שהתוצאות היו דומות אם המחקר היה כולל בתוכו גם גברים.

 

את יודעת מה נשאר לך לעשות: להוציא מחדר השינה שלך טלוויזיה וסמארטפונים, בעיקר אם את מתאמנת ומשקיעה כדי להישאר חטובה!

 

תהני,

המגלות

 

מקור: LarinaBeauty@

No more articles