לצום.. כולנו יודעות! ובואי נודה על האמת- זה לא משמח אותנו כל כך!!! אז נדבר על צום קצת שונה הפעם: צום לסירוגין!

תזכורת קטנה: צום כוונתו הגבלת קלוריות מלאה במהלך תקופה מסוימת: בעיקרון, פשוט מפסיקים לאכול באופן זמני, אם כי מותר לשתות מים ואפילו חיוני. זה לא קל לדבר על צום כי זה סוג של טאבו. מספר גדול מאוד של אנשים חושבים שנוהג זה של הגבלת מזון הוא מגוחך ומסוכן לבריאות שלנו… אבל מה אם עומדת מאחורי השיטה הזו חשיבה הגיונית?

מחקרים רבים מדגישים את המעלות הטיפוליות והטיהור שמביא בעקבותיו הצום: ירידה במשקל, שיפור במחלות כרוניות מסוימות, שיפור בחשיבה קוגנטיבית, טיהור מערכת העיכול ושיפור כללי בתחושה שלנו, בקיצור- בינגו!

אבל חשוב להבין את השיטה, לעשות לפיה כמו שצריך ובקצב שלך, ולהתאים את השיטה לגופך.

 

1- מהו באמת צום לסירוגין?
לצום לסירוגין, זה פשוט לצום «חצי מהזמן»! במקום לא לאכול במשך ימים שלמים, כמו הצום המסורתי, מדובר כאן בתקופות של צום לסירוגין עם תקופות של צריכת מזון רגילה במהלך 24 שעות ביממה. אפשרי למשל לחלק את היום לפי מרווח של 16h – 8h: כאן תצומי 16 שעות ותאכלי במשך 8 שעות.

 

2- למה?
כי למעשה לאכול מיד לאחר שהתעוררת בבוקר נחשב להרגל רע. צום לסירוגין משחזר את האופן שבו אבותינו אכלו (בעיקר אבות פליאוליתיים). בתקופה ההיא, לא היה להם כמובן מקרר והם היו צריכים לחפש מזון בסביבתם לפני שהיו מסוגלים לאכול בעצמם (וזה קרה הרבה יותר מאוחר בבוקר). הגוף שלנו כבר מתוכנת גנטית לעבוד בדרך הזו.

רק בתקופה הרבה יותר מאוחרת- בימי התעשייה המודרנית, התרגלנו להתעורר, ללכת לעבודה ובשעה 9 בבוקר לאכול כבר ארוחת בוקר כדי לקבל את האנרגיה הדרושה שתהפוך אותנו להרבה יותר פרודוקטיביים. ובשביל זה, מה יותר טוב מקרואסון וקפה כדי להתחיל את היום?

 

3- כדאי?
הצום לסירוגין מתאים לכולם, ללא קשר למין, גיל, או מצב בריאותי. נוהג של צום יהיה אחד הטיפולים הטובים ביותר בעזרתו תוכלי למנוע מספר גדול מאוד של פתולוגיות וצריך להיות חלק מההרגלים שלך. כשאת צמה, הגוף שלך מכניס את עצמו למצב של ניקוי, וכך הוא מחדש את האנרגיה.

זה פשוט: אם את אוכלת כל הזמן במהלך היום , את למעשה שואבת מלא אנרגיה עצבנית לגוף שלך. חשוב לדעת שתהליך העיכול משתמש ביותר מ-50% ממשאבי העצבים שלנו, חלק מהמאכלים אפילו דורשים כמה שעות עד לעיכול מלא… זו הסיבה שלעתים קרובות את יכולה להרגיש עייפה אחרי ארוחה גדולה.

 

4- מהם היתרונות?
היתרונות של צום לסירוגין הם רבים, אפשר לומר שהצום עוזר לטהר את הגוף ולשפר את כל הפונקציות שלו.

הסדרת משקל ושובע, הפחתת דלקת, הפחתת הסיכון לסוכרת, הפחתת הסיכון הקרדיווסקולרי, הפחתת תמותה, הפחתת השמנה, שיפור תפקודים קוגנטיביים, האטת הזדקנות המוח, לחימה במתח חמצוני (הזדקנות תאים), השפעות חיוביות על רמות כולסטרול רע בדם ועוד…

 

5- מהם הסיכונים?
צום אינו מתאים לנשים בהריון, נשים מניקות, ולמי שסובל או סבל מהפרעת אכילה. צום לסירוגין יכול, למשל, לגרום לבולמיה. ספורטאים שרוצים לשפר את הביצועים שלהם, אנשים עם בעיות הורמונליות, וכמובן, אנשים עם מחלות כמו סוכרת- צריכים להימנע מלצום. התרגול הזה יכול גם לתרום ללחץ אצל אנשים שרגישים לזה.

אם את רוצה לנסות את הצום לסירוגין, תתחילי לאט כדי לוודא שאת עדיין נותנת מענה לצרכים התזונתיים של הגוף שלך. תמתיני עוד כמה שעות לפני שתאכלי כדי לראות איך את מרגישה. אם את לא מרגישה טוב, אם את רעבה, או אם את רועדת- תפסיקי. אם הצום מרגיש נוח וטבעי, אז מעולה! כל עוד שאת מקשיבה לגוף שלך ולא עושה דברים מתוך הכרח- הכל אמור להיות בסדר.

 

6- דרך מצויינת לרדת במשקל
הצום לסירוגין הוא גם דרך טובה מאוד לווסת את המשקל על ידי ביטול עודף שומן, והסיבה מאוד פשוטה: כשאת צמה, את לא מכניסה מספיק גלוקוז (סוכר) לגוף שלך, וזה הגיוני כי את לא אוכלת!

הגוף ישתמש במאגרי השומן שלו כדי לספק את האנרגיה שהוא צריך. עובדה מעניינת: חוקרים הראו שהצום יגרום לעליה משמעותית ברמת הורמוני הגדילה המופרשים על ידי הגוף שלנו. הורמון הגדילה הזה מוגדר כ«שורף שומן», שמאפשר להגן על מסת השריר ומווסת את רמת הגלוקוז בדם וכן גם מאזן הורמונים אחרים. צום לסירוגין יהיה מועיל מאוד אם את רוצה להאיץ את איבוד השומן שלך.

 

7- איזה סוג של צום לבחור?
כדי להתחיל את הצום לסירוגין, את קודם כל צריכה לבחור את סוג הצום שלך: 16-8, 17-7, או 18-6.

אם את מתחילה, אנו ממליצות לך להתחיל עם גרסה 16-8 שהיא הגרסה הכי קלה, אבל את גם יכולה לבדוק גרסה יותר קשוחה אם את רוצה תוצאות משמעותיות יותר. זכרי, ככל שתקופת הצום ארוכה יותר, כך היתרונות הבריאותיים גדולים יותר, אך אל תעברי את הגבולות שלך.

 

8- כמה ימים?
לאחר מכן תבחרי כמה ימים את רוצה לצום… אין באמת כללים, זה תלוי בך ובמוטיבציה, בסובלנות ובמחויבות המקצועית / משפחתית שלך.

את יכולה להתחיל ביום אחד בלבד בשבוע ולאחר מכן להגדיל בהדרגה ל-2, 3, 4 ימים וכו'. יש אנשים שמתרגלים את אורח החיים הזה בכל ימות השנה (או כמעט בכולם). אחרים מתרגלים במשך שבוע אחד או יותר באביב או בתקופות אחרות בשנה. גם תוכלי להקדיש את סוף השבוע שלך לצום לסירוגין כדי להיפטר מהפערים של השבוע. בקיצור, מה שבא לך! תבחרי מה שמתאים לך הכי טוב! ותדעי שאין סיכון לצום לסירוגין אם את עושה אותו בדרך הנכונה.

 

9- תארגני את הארוחות שלך
במהלך שלבי האכילה: תאכלי כפי שאת אוכלת בדרך כלל והכי חשוב: בהתאם לתחושת הרעב שלך! אין שינויים מהבחינה הזאת.

אמצעי הזהירות היחיד הוא הארוחה הראשונה של היום ששוברת את הצום, הימנעי מזונות כבדים מדי לעיכול כמו מוצרים שומניים, דגנים, מוצרי חלב וכדומה, והעדיפי ירקות (מבושלים) ופירות עסיסיים. במהלך שלבי הצום: זכרי לשתות מספיק מים, זה חשוב. את יכולה להכין לעצמך תה אפילו אם יותר קל לך לשתות. אבל היזהרי- המשקה חייב להישאר מים, לא מיץ, לא מרק, מים!

 

10- טיפים טובים לעקוב אחר התהליך
רגעי צום הם זמן של ריכוז עם עצמך. כדי להקל את העבודה של הגוף, עדיף לך להיות בסביבה רגועה.

ואם בגלל מחויבות מקצועית את לא יכולה להעניק לעצמך את הרגעים האלה של שקט, זה לא נורא! רק היזהרי שלא לשים את עצמך במצב של מתח בעבודה.

 

תהני,

המגלות

 

 

No more articles