יום מיוחד שעלינו לחגוג הוא השמיני במרץ, יום חשוב לכל אישה והוא יום האישה הבינלאומי.

האירוניה היא שביום שאנו מציינים את חשיבותו של מעמד האישה, עוצמתה וחוזקותיה אנחנו אולי השנה, יותר מבשנים קודמות נזכרים שנשים עדין סובלות מהטרדות ואפליה בצורות שונות וחלק מהחברה בוחרת להתעלם מהבעיה. בסין עדיין קיים המנהג של ״לידה סלקטיבית״, בארצות שונות עדין אסור לבנות להתקבל לבתי הספר ולרכוש השכלה, מדינות מסויימות מענישות נשים שנאנסו כי זו נחשבת ל״בוגדת״ על עצם קיום יחסי מין מחוץ לנישואים ונשים שעברו אונס נשאלות ״מה הן לבשו?״ , נשים וגברים לא מקבלים את אותו השכר על אותה משרה בדיוק, ישנן מדינות וישנם עמים בהם אין לאשה זכות להביע את דעתה או אפילו לומר אותה בציבור. הגיע הזמן שנשים יקבלו יחס שווה וישמיעו את קולן ודעתן מבלי לחשוש!

אנו לא מדברות על פמיניזם.

ב 2019 היום הזה קיבל עוצמה עולמית בעקבות האירועים בשנה החולפת, קמפיין metoo# שממשיך להכות גלים בכל העולם וגם אצלנו בארץ, תרם לתנועה העולמית למען האישה.

בארה"ב, ובשאר העולם, החלו להקים תונועות דומות שמעניקות לנשים את המעמד והאומץ לספר את מה שעבר עליהן. דבר זה מעודד את המודעות לנושא ההטרדות המיניות. שיח על הטרדות מיניות מוביל לשיח על מעמד האישה וכך מוביל גם לשיח על חוסר שיוויון כגון: חוסר שיוויון בשכר ועל חוסר יצוג שווה של נשים בכנסת ובוועדות חשובות. בלי שיח ציבורי לא ישימו לב לבעיה, לא יאבקו עליה, לא יתקוממו ולא תהיה מהפכה.

המודעות היא שלב חשוב ונקודת ההתחלה של המאבק הזה.

לצורך העניין, המודעות ליחס לנשים ודרך החשיבה על הנושא משתנות עם השנים ואין מה לומר- הגיע הזמן. אלימות נגד נשים למשל, זה נושא שעלה למודעות לאחרונה אבל לא מספיק. למרות שאנחנו הופכות ליותר ויותר חזקות עם הזמן, עדיין יש לנו דרך ארוכה לעשות עד שנגיע למצב בו נהיה באמת שוות לגברים בסקטור הציבורי, בשוק התעסוקה, בפוליטיקה ובכל תחומי החיים. אנחנו נמצא בעצמנו את הכוח שידחוף אותנו לשינוי המיוחל!

אין ספק שמעמד האישה בישראל הוא טוב לעומת מדינות רבות בעולם ובפרט במזה״ת אבל שוב ישנם דברים שאנחנו יכולים להשתפר בהם וביום שכזה חשוב לזכור דבר אחד – אישה היא לא פחות טובה מגבר, היא גם לא יותר טובה אישה היא אישה …נקודה.

אז, יום האישה שמח לכולינו.

 

תהני,

המגלות

 

 

No more articles