על פי מחקר מדעי, האינטליגנציה של הילד מועברת אליו על ידי האם. למה? כי הגנים של האינטליגנציה מגיעים מהכרומוזום X. בגלל שלאישה יש שניים מהם, אפשר להניח שההשפעה על היכולות הקוגניטיביות של הילד תגיע מהאם. אבל במציאות זה לא כל כך פשוט. לפניכן ההסבר לכך:

כרומוזום X אחראי על האינטליגנציה של ילדים- האמנם?
בבלוג שלה- פסיכולוגיה ספוט, הפסיכולוגית הספרדית ג'סיקה דלגדו, אומרת שהאינטליגנציה של הילד מועברת על ידי האם.

הגנים של האינטליגנציה מגיעים מהכרומוזום X. לאישה יש שניים מהם, לכן הפסיכולוגית נוטה להאמין שלאור סיבה זו ההשפעה תהיה גדולה יותר מאשר ההשפעה מהאב בכל הנוגע ליכולות קוגניטיביות כמו שינון, מתן תשומת הלב, שפה וכן יכולת חשיבה הגיונית אצל ילדים.

היא מתבססת על עבודתו של רוברט לאקר. ב-1972, הוא היה הראשון שמצא את הקשר בין הכרומוזום X והיכולות הקוגניטיביות. אבל המחקר שלו עסק במדגם קטן מדי (כעשר משפחות) כדי לבצע הכללה.

בהמשך, מחקרים חדשים מוכיחים שטביעת האצבע הגנטית מצד האם משפיעה על התפתחות המוח של הילד, אבל לא יותר מזו של האב.

כיצד מוגדרת האינטליגנציה של הילדים?
האינטליגנציה אינה מוגדרת רק על ידי כרומוזום X. בשנת 2015, צוות של חוקרים פירסמו מחקר על האינטליגנציה האנושית. מבחינתם, היא מוגדרת על ידי שפע של רשתות גנטיות, כמעט 1,300. ביניהן, רק שישים נמצאות על כרומוזום X.

בנוסף, החוקרים מסכימים שהאינטליגנציה מושפעת גם מהחינוך ומסביבתו של הילד. הדרך בה ההורים דואגים לצאצאיהם משפיעה גם היא על התפתחות היכולות הקוגניטיביות שלהם.

 

תהני,

המגלות

 

 

 

No more articles